Belek, Turecká riviéra

Na Turecké riviéře

Mezi turisty z celého světa stále oblíbenější prázdninové letovisko Belek se nachází na Turecké riviéře. Leží ve vzdálenosti asi 30 kilometrů od centra města Antalya. Belek se řadí k luxusním resortům a mezi turisty si získal pověst ideálního prázdninového střediska milovníků golfu. Překrásné písečné pláže a svěží zelená příroda se tady mísí s těmi nejluxusnějšími hotely v celém Turecku. Turisté, kteří si chtějí na dovolené u tureckého moře užívat maximálního komfortu a pohodlí, se tu budou cítit jako v pozemském ráji. Aktivní jedinci se mohou v okolí městečka Belek věnovat vedle golfu i v celé řadě dalších aktivit.

Luxusní letovisko

Belek patří k nejmodernějším letoviskům nejen v Turecku, ale v celém Středomoří. Vznikl teprve v osmdesátých letech minulého století a jeho účel byl již od počátku čistě turistický. Prakticky veškerá infrastruktura letoviska Belek se točí kolem dovolené a cestování. K ubytování je v Beleku možno vybírat z několika desítek hotelů. Je třeba říci, že většina z nich patří k těm luxusnějším. Hotelů, které se pyšní čtyřmi a pěti hvězdičkami, jsou jen v samotném Beleku návštěvníkům k dispozici více než 3 desítky. Samozřejmě nechybí ani cenově příznivější ubytovací kapacity. Ty s oblibou využívají turisté, co si na tolik nepotrpí na komfort a koukají spíše na cenu za ubytování. V kombinaci s několika golfovými hřišti prvotřídních parametrům je Belek skutečným rájem nejen pro turisty, kteří si chtějí užít průzračně čistého moře a kilometry písečných pláží, ale i hráče golfu.

Rodinná dovolená

Ačkoliv jsou ceny za ubytování a další služby v městečku Belek, a to zejména v porovnání s dalšími letovisky na oblíbené Turecké riviéře, poměrně vysoké a mohlo by se zdát, že sem přilétají či přijíždějí pouze movitější klienti, opak je pravdou. Dlouhé písečné pláže s mírným vstupem do vody si oblíbili i rodiče s malými dětmi. Ti mohou nechat své ratolesti dovádět a cachtat se v příjemně prohřátých a průzračně čistých vodách Středozemního moře zcela bez dozoru. Navíc ceny last minute zájezdů do Beleku bývají velice příznivé. Na poslední chvíli tak mohou toto turecké letovisko navštívit i jedinci, kteří by sem za katalogovou cenu jinak necestovali.

Příjemné podnebí

Už samotná poloha regionu Belek na jižním pobřeží Turecka jej determinuje coby skvělou destinaci pro dovolenou. Příjemné středomořské klima a více než 300 slunečných dnů do roka láká do Beleku turisty nejen během léta, ale i na jaře a na podzim. Turistická sezóna v Beleku trvá více než 8 měsíců. Teplota vzduchu tu v létě kolísá mezi 20 až 30 stupni Celsia. Tyto podmínky určitě ocení všichni turisté, kteří nepříliš dobře snáší během léta velká vedra. Pobyt v turecké oblasti Belek je tak pro ně příjemnější než třeba v Tunisku nebo v Egyptě, kde se touto dobou šplhá teplota často přes 40 stupňů. Jaro a podzim jsou v Beleku o něco chladnější. Tato doba je však ideální k poznávání nejen samotného Beleku a jeho nejbližšího okolí, ale i vzdálenějších koutů Turecké riviéry.

Všudypřítomná zeleň

Na turisty působí Belek velice svěžím dojmem. Zdejší hotely a další ubytovací kapacity jsou tu urbanisticky vkusně zakomponovány do nejrůznějších parků, parčíků a dalších zelených ploch. Golfová hřiště, lemující Belek od vnitrozemí, jsou zasazena do borovicových a eukalyptový hájů, a umocňují příjemný dojem. Dále ve vnitrozemí se pak k nebi zvedá pohoří Taurus. Tyto hory, a to zejména při pohledu od moře, dodávají Beleku příjemnou odpočinkovou atmosféru.

Moře a koupání

Ovšem hlavním důvodem, proč turisté nejen z České republiky přilétají na dovolenou do Beleku, jsou ve většině případů zdejší pláže. Ty jsou typické pro celé Středomoří. Pláže podél městečka Belek však na první pohled upoutají svou délkou. Písečný povrch pláží se tady táhne na kilometry daleko. A tak ani uprostřed hlavní turistické sezóny nejsou pláže v letoviska Belek nijak přeplněné. Většina hotelů má navíc část pláže vyhrazenou pro své hosty. A tak se tu turisté nemusejí obávat, že by snad měli trávit den u moře na plážích, kde je jak se říká hlava na hlavě. Kromě golfu mají turisté se zájmem o nejrůznější vodní a plážové sporty v Beleku široké pole působnosti.

Hlavní pláž

Hlavní pláž v Beleku se táhne na délku více než 15 kilometrů. Už toto úctyhodné číslo zaručuje, že se zde na dostatku prostoru mohou v průzračně čistém Středozemním moři koupat všichni, kteří se rozhodli svou dovolenou strávit právě v této části Turecka. Na plážích v oblasti Belek samozřejmě nechybí možnost zapůjčit si plážová lehátka a slunečníky. Návštěvníci Belecké pláže mají k dispozici sprchy se sladkou vodou či toalety. Nechybí ani převlékací kabiny. O kvalitě pláže v Beleku svědčí i skutečnost, že byla opakovaně oceněna Modrou vlajkou Evropské unie.

Aktivity

K nejoblíbenějším aktivitám na pláži letoviska Belek patří například jízda na motorovém člunu či nejrůznější způsoby plachtění. Zájemci si mohou zapůjčit šlapadla nebo se projet na vodních lyžích. Průzračně čisté moře je též skvělým místem ke šnorchlování či přístrojovému potápění. Na pevnině pak čekají na své návštěvníky třeba tenisové kurty. Některé z nich jsou dokonce vybaveny umělým osvětlením. A tak je možno na nich hrát tenis i během večera. To už slunce tolik nepálí a teplota pro tento sport je příznivá. Dále jsou k dispozici hřiště na beachvolejbal či klasický volejbal, minigolf a k návštěvě zve řada tělocvična a fitness center.

Turecká kuchyně

Belek nabízí svým návštěvníkům i řadu možností, jak poznat Turecko z jeho gastronomické stránky. Zejména v centru městečka se dá zajít do několika tradičních tureckých restaurací a ochutnat zdejší vyhlášenou kuchyni. Asi 5 kilometrů západně od Beleku, necelé 2 kilometry od pobřeží, je situována vesnička Kadria. Ta je vyhlášena mezi gurmány, neboť ve zdejších restauracích je možné se opravdu dobře najíst.

Noční život

V Beleku se bude líbit i turistům, kteří se chtějí o své dovolené bavit nejen přes den na prohřátých plážích, ale i po setmění. Většina zábavy probíhá v samotných hotelích. Proto to nemají jejich hosté za zábavou daleko. Ke standardnímu vybavení hotelů v oblasti Belek patří bary a často i diskotéky. Za nákupy je pak možno vyrazit do buď samotného Beleku, nebo se vydat na výlet do nedaleké Antalye.

Památky

Přestože má Belek svým návštěvníkům bezpochyby co nabídnout, byla by škoda nepoznat na Turecké riviéře i další zajímavá místa. Ta často leží jen několik desítek kilometrů od Beleku a cesta k nim netrvá nijak dlouho. Jen necelých 30 km od centra letoviska je možno navštívit kupříkladu ruiny antického města Perge. Zdejší vykopávky patří k nejzachovalejším v Turecku a zájemci o historii tady mohou obdivovat pozůstatky z doby římské až po středověk. Asi 20 kilometrů od Beleku se nachází i zachovalý antický amfiteátr Aspendos. Ten patřil svého času k největším amfiteátrům na světě a jeho kapacitám činila více než 20.000 diváků. Toto číslo je o to úctyhodnější, že divadlo bylo postaveno už před více než dvěma tisíci lety. A svému účelu slouží až do současnosti. Dodnes je v něm možné shlédnout nejrůznější představení.

Příroda

Jen něco přes 10 kilometrů od letoviska Belek je možné navštívit i jednu ze zdejších přírodních zajímavostí. Tou je přírodní park Kursunlu se svými známými vodopády. Turisté, kteří rádi podnikají výlety právě k takovým zajímavým místům v přírodě, se mohou vydat i asi 40 kilometrů od Beleku. V takové vzdálenosti totiž leží asi nejzajímavější sladkovodní vodopády na celé Turecké riviéře s názvem Manavgat.