Nedaleko Turecka
Řecký ostrov Samos, jenž je k nalezení ve vodách Egejskoho moře, se dostal do povědomí nejen turistů z České republiky kupříkladu coby rodiště známého matematika Pythagora. Co do velikosti patří ostrovu Samos mezi řeckými ostrovy osmé místo. Někdy bývá tento malebný ostrov, ležící jen asi 2 kilometry od tureckého pobřeží, označován jako ráj vína. Dostatek vláhy a příhodné povětrnostní podmínky, které mu zajišťuje blízkost k tureckému pobřeží a jeho horám, z něho dělají příjemné místo nejen pro pěstování vynikající vinné révy, ale i k prožití příjemné letní dovolené u moře.
Vlastní letiště
Spousta jedinečných přírodních krás a dobrá turistická infrastruktura se postarají o to, aby si turisté svůj pobyt na ostrově Samos dokonale užili. Vlastní mezinárodní letiště, situované nedaleko jihovýchodního pobřeží, je pak pro spoustu turistů, kteří se zajímají o dovolenou na některém z řeckých ostrovů, velkou výhodou. Letadla s návštěvníky ostrova Samos tak díky němu mohou přistávat přímo na ostrově. Po přistání pak už není třeba absolvovat zdlouhavý transfer ať už trajektem nebo třeba autobusem (jako v případě ostrova Lefkada) z letiště na konkrétní hotel, penzion či jiné ubytování. Z Prahy trvá let na řecký Samos asi dvě a půl hodiny.
Klenot Egejského moře
Jak již bylo napsáno dříve, ostrov Samos leží v Egejském moři. Konkrétně pak v jeho východní části, jen asi 2 kilometry od Turecka a jeho Egejské riviéry. V Egejském moři patří k největším ostrovům. Jeho rozloha se blíží téměř pěti stovkám kilometrů čtverečních. Západní polovina Samu je spíše hornatá, východní část je pak víceméně rovinatou. Pobřeží ostrova je značně členité. Skalnaté útesy ukrývají spoustu malých pláží, které lákají k prožití příjemného dne u vody především romantické duše a turisty, kteří nevyhledávají frekventované a rušné pláže. Celková délka pobřeží ostrova Samos přesahuje 150 kilometrů. Prakticky podél celého pobřeží jsou situována nejrůznější prázdninová střediska, přičemž téměř každé z nich se může pyšnit překrásnou pláží.
Pláže
Kokkari
K nejznámějším plážím na ostrově Samos patří bezpochyby pláž Kokkari. Ta je k nalezení na severním pobřeží ostrova, jen asi 10 kilometrů severozápadně od stejnojmenného hlavního města Samos. Povrch pláže v Kokkari je tvořen jemnými oblázky. Její návštěvníci si tady mohou zapůjčit slunečníky a lehátka. Pláž je dobře turisticky vybavená. V její blízkosti se nacházejí restaurace, taverny, bary, kavárny a obchody s nejrůznějším zbožím. Na pláži v Kokkari se bude líbit i aktivním jedincům, neboť nabídka vodních a plážových sportů je tu skutečně bohatá.
Balos
V zálivu na jižním pobřeží ostrova se pak nachází další ze známých oblázkových plážích na ostrově Samos s názvem Balos. I tady si mohou turisté zapůjčit plážová lehátka a slunečníky a strávit na zdejších hladkých oblázcích příjemný den u moře. I pláž Balos je dobře turistický vybavená. V blízkosti nechybí taverny, restaurace, bary a obchody. Asi 4 kilometry od pláže Balos se nachází letovisko Marathokampos.
I písečné pláže
K dalším oblíbeným plážím na ostrově Samos, tentokrát s písečným povrchem, se řadí kupříkladu pláž Psili Ammos ve východní části ostrova. Její kvalitu ocenila i Evropská unie, která jí udělila ocenění Modré vlajky. V malé zátoce v západní části Samu, jen asi 5 km od pláže Psili Ammos, se nachází malá oblázkovo – písčitá pláž Kerveli. A ačkoliv mám na délku jen asi 250 metrů, nechybí tady taverna, ve níž se dá zastavit na něco dobrého k jídlu. Jen asi kilometr západně od již milované pláže Kokkari se mohou turisté vykoupat na menší oblázkové pláži Lemonakia. Na jižním pobřeží ostrova se rozkládá i několik kilometrů dlouhá oblázková pláž s názvem Potokaki.
Vnitrozemí ostrova
I když je pro většinu turistů hlavním důvodem k cestě na dovolenou na ostrov Samos moře a zdejší pláže, najdou se i tací jedinci kteří chtějí poznat i něco více než jen bezprostřední okolí svého hotelu a nejbližší pláž. I takovým turistům má ostrov Samos bezpochyby co nabídnout. Podél pobřeží je situována řada malebných rybářských vesniček, ve vnitrozemí je pak zase možné navštívit osady s typickou řeckou atmosférou. Svěže zelené hory na západě Samu jsou známé pronikavou vůní aromatických bylin. Toulat se tady dá po horských hřebenech i se skrze propasti. V úrodných nížinách vzkvétá na Samu zemědělství. Pěstují se tady olivovníky, pomerančovníky a další teplomilné ovoce.
Turistické cíle
K oblíbeným turistickým cílům se řadí říčka Potami. Ta leží jen asi tři kilometry jihozápadně od přístavu Karlovassi nedaleko severního pobřeží. V blízkosti vodopádů Potami se dají navštívit i ruiny starého benátského zámku. K vůbec nejznámějším zajímavostem na ostrově Samos patří bezpochyby takzvaný Eupalinův tunel. Tato stavba vznikla z důvodu nutnosti přivádět vodu do hlavního města ostrova Samos. Tunel má na délku více než kilometr, razil se ze dvou směru a dělníci se střetli uprostřed hory s odchylkou pouhých čtyř centimetrů. Úžasné na této stavbě je ovšem fakt, že vznikla již před více než dvěma a půl tisícovkami let. Do současnosti se na Samu zachovaly i ruiny chrámu bohyně Héry s názvem Heraion. Není bez zajímavosti, že v dobách největšího rozkvětu ostrova byl Heraion dvakrát větší než samotný Parthenon v Athénách.
Výlety na okolní ostrovy
Turisté, kteří tráví svou zaslouženou dovolenou na ostrově Samos, se díky blízkosti dalších atraktivních lokalit často vydávají i na krátké nebo delší výlety. K oblíbeným lodním cílům patří například ostrov Patmos. Ten leží jižně od ostrova Samos, ve vzdálenosti asi 30 kilometrů. Plavba lodí obvykle trvá dvě hodiny. Mezi oběma ostrovy ovšem jezdí i rychločlun se vztlačným křídlem. Ten přepraví turisty na stejnou vzdálenost za necelou hodinu. Nejznámější památkou ostrova Patmos je bezpochyby byzantský klášter Sv. Jana. Ten zde byl postaven už na konci 11. století a leží nedaleko hlavního města Chora. Samotná Chora na Patmu je charakteristická svými bílými domky a úzkými uličkami.
Kusadasi
Lodě plují z ostrova Samos též na nedaleký ostrov Fourni. Na něj turisté cestují zejména kvůli zdejším překrásný plážím. Ty nejsou tak frekventované jako na samotném Samu. Blízkost k tureckému pobřeží pak předurčuje Samos coby výchozí místo k výletům na tureckou pevninu. Z hlavního města ostrova vyplouvají lodě do nedalekého přístavu Kusadasi. A ze samotného Kusadasi je to už jen něco málo přes 15 kilometrů do Efesu. V něm kdysi stával Artemidin chrám, jeden ze sedmi divů starověkého světa. Turisté, kteří nechtějí cestovat pryč z ostrova Samos a současně touží zažít něco neobvyklého, se mohou vydat na okružní cestu po ostrově samotném.