Kalymnos, Řecko

Poloha Kalymnu

kalymnos

Řecký Kalymnos leží v Egejském moři a je 4. největším ostrovem řeckého souostroví Dodekanesos (Dvanáctiostroví). Chlubit se může bohatou historií, velkým množstvím archeologických památek, řadou krásných pláží a romantických vesniček. Je též proslulý pěstováním mořských hub. K aktivně strávené dovolené jej též často vyhledávají horolezci.

Kalymnos je na mapě k nalezení poblíž tureckého pobřeží, mezi ostrovy Kos a Leros. Je porostlý množstvím vegetace a jeho území je poměrně skalnaté. Západní pobřeží lemují romantické zátoky a pláže, kde se bude dovolená líbit hlavně romantikům. Na východě je krajina spíše pustá. Celková rozloha ostrova se pohybuje někde kolem 100 kilometrů čtverečních. Podnebí je typicky středomořské. V létě se tady denní teploty vzduchu pohybují okolo 30 °C a déšť se zde prakticky nevyskytuje.

Hlavní město Pothia

Hlavním městem je Pothia, někdy též nazývaná Kalymnos. Právě v tomto městě je nejvíce patrné, že ostrov je (a v minulosti také byl), významným centrem lovu mořských hub. Téměř na každém kroku se tady nachází množství obchůdků, které tento suvenýr nabízejí. Turisté si je z dovolené z Kalymnu často vozí.

Pothia však není na ostrově jediným místem, které stojí za návštěvu. Jedním příkladem za všechny může být například původní hlavní město Chorio. V něm lze obdivovat rytířský hrad a pozůstatky starobylého kostela. V Mirties a Masouri zase mohou turisté na dovolené relaxovat na krásných písečných plážích nebo si zajet lodí na nedaleký ostrov Telendos.

Aktivity na ostrově Kalymnos

Pro toho, kdo patří mezi příznivce lezení po skalách, je Kalymnos jasnou volbou jako místo, kde může strávit skvělou aktivní dovolenou. Nachází se zde celkem 43 lezeckých sektorů a vhodná doba ke sportu je jaro. Strmé vápencové skály lákají příznivce tohoto sportovního odvětví z celého světa.

Dovolená na Kalymnu

Letoviska na Kalymnu jsou ovšem také doslova stvořená pro strávení klidné rodinné dovolené. Zájezdy nejen na Kalymnos, ale na většinu řeckých ostrovů, se těší nejen mezi českými turisty značné oblibě. Hotely nebo studia nabízejí dostatek pohodlí a na typickou středomořskou stravu si je možné zajít do některé ze zdejších taveren. V nich si turisté s přicházejícím večerem s oblibou pochutnávají na vynikajících a čerstvé plodech moře.