Bájný Rhodos

Obecně o Rhodu

rhodos-lindos

Řecký ostrov Rhodos je co do rozlohy čtvrtým největším ostrovem Řecka. Největší je Kréta, která leží v jižní části Egejského moře. Za ní následuje Evia nebo též Euboia, jež se nachází východně od řecké pevniny. Třetím největším řeckým ostrovem je Lesbos. Ten leží v Severovýchodní části Egejského moře. Z Rhodu je to na Krétu asi 150 kilometrů jihozápadním směrem.

Ostrov Rhodos má na délku asi 80 kilometrů a cca. polovinu této hodnoty měří na šířku. Nachází se asi 20 kilometrů od turecké pevniny a současně je to odsud nějakých 50 kilometrů do známého tureckého letoviska Marmaris. Není neobvyklé, že turisté z Rhodu jezdí na výlety do Turecka a naopak. Turisté, trávící svou dovolenou v Turecku, a to hlavně v oblasti Marmaris, navštěvují v rámci výletů ostrov Rhodos.

Rhodos je součástí souostroví Dodekanés nebo také Dvanáctiostroví. Jeho geografická poloha jej předurčuje k prožití skvělé dovolené u moře. Díky své jižní poloze patří k vůbec nejslunečnějším místům nejen v Řecku, ale dokonce v celé Evropě.

Podnebí Rhodu

Počasí na Rhodu je typické pro prakticky všechny ostrovy v Egejském moři. Léta jsou tady poměrně suchá a beze srážek. Pokud tu nějaké srážky spadnou, pak se tak děje většinou v zimním období. Od května až do října či listopadu je na Rhodu déšť velmi výjimečný. Letní teploty se na západním pobřeží Rhodu, které je orientováno směrem do Egejského moře, pohybují nad hranicí 30 stupňů Celsia. Na východním pobřeží, jež směřuje do Středozemního moře, teploty velmi často atakují hodnotou 40 stupňů. Teplota mořské vody se v létě pohybuje kolem pětadvaceti stupňů.

Dovolená na ostrově Rhodos

Podobně jako na většině řeckých ostrovů, i na ostrově Rhodos se bude dovolená líbit jak turistům, kteří si pod pojmem dovolená u moře představují klasické plážové lenošení a občasné vykoupání se ve vyhřátých vodách Středozemního moře, tak i aktivním jedincům, kteří rádi kombinují pobyt na plážích s pěší turistikou, cyklistikou či provozováním nejrůznějších vodních a plážových sportů.

Východní pobřeží charakterizují pláže s mírným vstupem do vody a písečným povrchem. Dovolená na východním pobřeží ostrova Rhodos je tak vhodná pro rodiny s dětmi. Rodiče se tady nemusejí obávat nechat své ratolesti koupat se v křišťálově čistých vodách Středozemního moře samotné.

Západní pobřeží je spíše skalnaté a díky absenci písku je zde voda i během většího příboje neustále průzračně čistá. To je důvodem, proč do této části ostrova míří nejčastěji také příznivci šnorchlování a přístrojového potápění. Tato oblast je současně vhodná pro provozování takových sportů, jako je windsurfing, kiting a další způsoby plachtění. Povětrnostní podmínky jsou pro tyto sporty v západní části ostrova Rhodos jako stvořené.

Vnitrozemí Rhodu je poměrně hornaté. Nejvyšší zdejší vrchol Ataviros dosahuje výšky 1215 metrů nad okolní moře. Je tedy zřejmé, že na ostrově se bude líbit též vyznavačům horské turistiky a také jezdcům na horských kolech. Ti mohou vhodně kombinovat cesty do vnitrozemí s pobyty a odpočinkem na zdejších plážích.

Památky na Rhodu

Rhodos je bohatý na památky především ze starověku, ale i ze středověku. Ty ukrývají jak příbřežní letoviska, tak také malé zastrčené vesničky v horách ve vnitrozemí. K prozkoumání Rhodu je ideální vypůjčit si malý motocykl nebo osobní automobil. Turisté pak nejsou závislí na časech odjezdu autobusů hromadně organizovaných výletů a mohou se zdržet kde chtějí jak dlouho chtějí.

Z památek na ostrově Rhodos určitě stojí za zmínku hlavní město Rhodos. V něm je možné shlédnout vedle zajímavého a malebného přístavu, kde údajně stával jeden ze starověkých sedmi divů světa, také historické jádro a staré městské hradby. K přírodním zajímavostem Rhodu určitě patří známé Údolí motýlů nebo místo zvané Sedm pramenů. V městečku Lindos pak mohou turisté obdivovat známou akropoli a též chrám Atény Lindské. Za vidění určitě stojí i kostel Panagia.