Zátoka Port de Sant Miquel, Ibiza

Dovolená na Ibize

port-de-sant-miquel

O Ibize se říká, že je ostrovem mnoha tváří. Ti z turistů, kteří sem přilétají hlavně během letní sezony proto, aby na tomto středomořském ostrově proběhla jejich letní dovolená u moře, se tu sice mohou buď povalovat v prohřátém písku zdejších pláží či v klidu odpočívat pod slunečníkem, nebo se dosytosti vydovádět na celé řadě zdejších diskoték. Těmi je Ibiza proslavená. Ovšem to není zdaleka vše, co lze na ostrově během dovolené prožít. A i když pro většinu turistů znamená dovolená na ostrově Ibiza buď koupání v průzračně čistém Středozemním moři, nebo nekonečná zábava až do pozdního rána, bylo by velkou chybou si myslet, že Ibiza nabízí svým návštěvníkům jen tyto aktivity.

Letovisko Port de Sant Miquel

K jednomu z nejznámějších míst na Ibize patří lokalita, která se též objevuje na spoustě fotografií z ostrova. Nejde přitom o letovisko, které by bylo přelidněné. Jde o zátoku Port de Sant Miquel. Ta je situována u severního pobřeží ostrova a leží stranou hlavního turistického ruchu na Ibize. Mnohými zkušenými cestovateli je řazena k nejhezčím plážím na ostrově Ibiza vůbec. Jen je trochu škoda, že přímo nad zátokou vyrostly 3 moderní hotelové komplexy. Ty poněkud kazí celkový dojem z tohoto nádherného a šikovně zastrčeného kouta ostrova. I tak jde ovšem o jedinečné místo. Zátoka Port de Sant Miquel je také oblíbeným kotvištěm pro luxusní jachty zámožných klientů, kteří přímo v letoviscích ostrova Ibiza nebo jeho blízkosti tráví svou dovolenou.

Pláž v Port de Sant Miquel

Přímo v zátoce Port de Sant Miquel mají turisté k dispozici písečnou pláž. Ta sice není nikterak rozlehlá, ovšem její zlatavě písečný povrch a křišťálově čisté moře v její blízkosti dokonale naplňují představu o tom, jak by měla vypadat letní dovolená ve Středomoří. A protože je vstup z pláže do moře jen pozvolným, je dovolená v této části ostrova Ibiza vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Rodiče se tu totiž nemusejí obávat nechat své ratolesti koupat se v příjemně prohřátém moři samotné.

Ačkoliv jde o nevelkou pláž a její délka jen o něco málo přesahuje 100 metrů, nechybí tu obvyklá turistická vybavenost. Její návštěvníci si tady mohou zapůjčit plážová lehátka nebo slunečníky. Průzračně čistá voda u jejího břehu je ideální pro šnorchlování. Pestrý podmořský život se dá obdivovat a blíže poznávat již pár metrů od pobřeží. Aktivní jedinci si mohou zapůjčit loďky nebo motorové čluny. Komu by během pobytu na pláži v zátoce Port de Sant Miquel vyhládlo, můžeme zajít na něco dobrého do několika restauracích, nacházejících se v těsné blízkosti. Objednat se dá jak typicky ostrovní strava, která je připravována nejčastěji z ryb a dalších plodů moře, tak také pokrmy z kontinentální kuchyně.

Jeskyně Cova de Can Marca

K oblíbeným zajímavostem oblasti Port de Sant Miquel, jejíž návštěvou se dá velmi příjemně zpestřit dovolená na Ibize, patří jeskyně Cova de Can Marca. Ta leží jen asi půl kilometru od pláže severním směrem a turisty je často vyhledávaná. Vstupné pro dospělé stojí necelých 10 EUR a děti zaplatí polovinu. Interiér jeskyně tvoří nádherné krápníkové útvary. V kombinaci se světelnou a zvukovou show, která je zde návštěvníkům jeskyně pouštěna, působí Cova de Can Marca naprosto unikátním dojmem. Ideálním časem pro návštěvu této jedinečné jeskyně je pozdní odpoledne. To již není takové horko a pěší výlet na nedaleký vrcholek, kde se jeskyně nachází, může být z pláže příjemnou procházkou.

Poloostrov Illa des Bosc

Přímo naproti pláži a jeskyni Cova de Can Marca leží malý poloostrov s názvem Illa des Bosc (pozor, neplést se stejnojmenným neobydleným ostrovem na západním pobřeží Ibizy). Na něm se nad mořem tyčí luxusní rezidence, patřící údajně jednomu z nejbohatších Rusů. Za tímto poloostrovem se pak před návštěvníky pláže v Port de Sant Miquel již otevírá širé moře. Na poloostrov se dá dostat na úzkou pevninskou šíjí, u níž leží malá oblázková pláž. Ta bývá většinou naprosto prázdná. Turisté, kteří mají rádi soukromí, tu rádi využívají možnosti koupat se v čistých vodách Středozemního moře prakticky sami. V blízkosti pláže je též možno zaparkovat automobil.