Dovolená v Tunisku

Tunisko v kostce

tunisko

Tunisko je velmi okouzlující a rozmanitá země na severu Afriky, doslova vklíněná mezi Alžírsko a Libyi. Jeho břehy jsou omývány vodami Středozemního moře a většina tuniských letovisek pro dovolenou se nachází na jeho východním pobřeží. Hlavním městem země je Tunis, kde v současnosti žije asi 1.200.000 obyvatel. Úředním jazykem je arabština a stejně jako ve všech severoafrických zemích i zde převažuje islámské náboženství. Měnou je tuniský dinár (někdy nazývaný také denár), jehož hodnota činí v přepočtu asi 12 Korun (převod z roku 2014). Bez problému se tu ale dá platit i eury, dolary nebo librami.

Turistika v Tunisku

Největší množství turistů přijíždí do Tuniska na dovolenou vedle přímořských letovisek též kvůli Sahaře. Tato největší poušť na světě v sobě ukrývá obraz nekonečných dun z jemného písku a při východu nebo západu slunce mají turisté, kteří se do pouště vydali, možnost pozorovat pitoreskní hru stínů, které se objevují a zase mizí.

Tunisko leží v subtropickém podnebném pásu. To pro přijíždějící turisty znamená, že jsou tu velmi horká léta, která bývají pro čas dovolené obvykle vítána, a pouze mírné zimy. V každé části země je to ale s teplotami jinak. Na severu se letní teploty pohybují okolo 29 °C a v zimních měsících klesá rtuť teploměru na hodnotu kolem 10 °C. Ve vnitrozemí se mohou návštěvníci Tuniska ohřát nejvíce, neboť teploty zde v létě dosahují hodnot okolo 32 – 33 °C. V zimě se pak teplota v tuniském vnitrozemí pohybuje kolem 12 °C. V jižní část Tuniska, která už zasahuje do Sahary a je z velké části pokrytá pouští, je v létě okolo 32 °C a v zimě 9 – 12°C. Déšť je v tomto regionu jen výjimkou. V zimě v horách mohou teploty klesnout až pod bod mrazu, ale jde spíše o ojedinělý úkaz.

Moře a pláže Tuniska

Tuniské pláže jsou povětšinou písčité a táhnou se podél pobřeží do značné dálky. Kromě koupání je Tunisko oblíbené coby destinace pro dovolenou také kvůli sportům. Zřejmě tím nejoblíbenějším je golf. Celkem je tady okolo 10 golfových hřišť na světové úrovni, navíc umně zasazených do krásné krajiny. Několik center thalassoterapie pak zážitek z dovolené ještě umocní. K dalším raritám patří solná jezera, která se nacházejí se na jihu Tuniska.

Koho o dovolené v destinaci Tunisko omrzí lenošení v písku a koupání se v moři, může vyrazit za objevováním památek starověku. Na ty je Tunisko poměrně bohaté. Nejzajímavějším historickým místem Tuniska je bezpochyby Kartágo. Jeho historie sahá až do doby Trojských válek a k vidění je zde opravdu hodně. Nejčastějším cílem v Kartágu jsou vykopávky a Antoniovy lázně. V hlavním městě Tunisu je zase známá ulice Ville Nouvelle, kde je také k vidění celá řada pamětihodnosti.

Tuniská gastronomie

Za zmínku stojí i zdejší kuchyně. Ta se skládá nejčastěji z ryb, jehněčího masa a různých salátů. Kdo během svého pobytu neochutná kuskus nebo nějakou sladkost, v Tunisku jako by na dovolené vůbec nebyl. Sladkosti bývají vyráběny hlavně z medu a oříšků. K pití se podávají různá vína, ale vynikající je i osvěžující mátový čaj.

Tunisko je zemí, kde čas plyne jen velmi zvolna a poklidně. Posezení v oázách, které se vynořují z pouště jako fata morgána, je zážitkem k nezapomenutí. Turisté zde mohou během své dovolené v klidu relaxovat na zlatavých plážích, nechat se hýčkat v lázních a nebo poznávat dlouhou tuniskou historii.