Portugalsko

Portugalsko obecně

algarve

Portugalsko, země na jihu Pyrenejského poloostrova, kterou si turisté oblíbili pro skvělé podmínky pro odpočinek a relaxaci během zasloužené dovolené, není nikterak rozlehlá. Díky svým poutavým historickým památkám a obdivuhodným přírodním krásám je ale vděčným cílem mnoha cestovatelů z celého světa. Každým rokem míří do portugalských letovisek strávit dovolenou desetitisíce turistů, kteří se na plážích podél atlantského pobřeží chystají prožít příjemné dny volna a odpočinku. Z populárních last minute zájezdů, které směřují právě do Portugalska a jejichž nabídka je každoročně velmi bohatá, si určitě vybere každý zájemce o cestu do této sympatické země.

V Portugalsku dnes žije něco kolem 10 a půl miliónu obyvatel. To zhruba odpovídá počtu obyvatel v České republice. Hlavním městem je Lisabon. Siluetě města dominuje historický hrad na straně jedné a řeka Rio Tejo s mohutným moderním mostem na straně druhé. Asi nejčastěji navštěvovanou částí města je Baixa na jižním okraji města. Jde o čtvrť cca. 20 ulic, protínajících se v pravém úhlu podobně jako v New Yorku. Návštěvníci také často směřují na zdejší rozhlednu. Z ní je pěkný výhled na celé město a nechává hezky vyniknout původnímu historickému stavebnímu stylu zdejších domů.

Historie Portugalska

Druhým největším městem Portugalska je Porto. Jedná se o významný přístav na severu země. V jeho okolí se však nenacházejí žádné pláže, na kterých by se mohli turisté na dovolené v Portugalsku v klidu koupat a užívat si moře. Turistické body, které Porto ztrácí absencí pláží, však měrou vrchovatou kompenzuje svým návštěvníkům v podobě celé řady zajímavých historických památek. Mísí se zde architektura baroka s klasicismem a ve městě je k vidění pěkná řádka nejrůznějších kostelů a kaplí. Zajímavou částí Porta je jižní aglomerace za řekou Douro Vila Nova de Gaia. Ta je známá především svými sklady světoznámého a velmi lahodného portského vína.

V době objevných zámořských plaveb se Portugalsko řadilo mezi 3 největší námořní mocnosti. K nejvzácnějším památkám z té doby, které jsou dodnes na jeho území k vidění a stojí během dovolené za návštěvu, patří kláštery, pevnosti a četné středověké hrady. Nejvíce poznáníchtivých turistů lákají klášter Panny Marie ve městě Alcobaca, hrad ve městě Tomar a klášter Batalha. Labužníci a kulinářští znalci pak velmi často míří do vinařská oblasti Alto Douro, kde se pěstuje již zmíněné slavné portské víno.

Dovolená v Portugalsku

Nejjižnější a pravděpodobně také nejznámější oblastí Portugalska je Algarve. Na dovolenou do letovisek podél jižního pobřeží Atlantiku přilétají či přijíždějí turisté především kvůli odpočinku a koupání se v čistém moři. Mořský břeh zde tvoří hlavně strmé útesy a jde o nejteplejší portugalskou oblast. Dovolená strávená právě v tomto kraji v Portugalsku určitě uspokojí i tu nejnáročnější klientelu.