Dovolená u moře na ostrově Zakynthos

Obecné informace o ostrovu Zakynthos

Zakynthos patří mezi destinacemi pro letní dovolenou u moře v Řecku k nejoblíbenějším. Díky své rozloze přes 400 kilometrů čtverečních je co do velikosti třetím největším ostrovem Jónského moře. Délka pobřeží Zakynthu přesahuje 120 kilometrů. Na délku měří Zakynthos, který bývá někdy označován jako Zante, něco málo přes 40 kilometrů. Šířka se pohybuje kolem 20 kilometrů.

Ostrov Zakynthos může nabídnout svým návštěvníkům rozmanitou krajinu, koncentrovanou na poměrně malém území. Severozápad ostrova je hornatý a podél pobřeží se obvykle táhne pás útesů. Většina pláži v této oblasti je přístupná pouze z moře a je lemována strmými skalisky. Naopak jižní a východní část ostrova Zakynthos je rovinatá a turisté se zde mohou setkat s plantážemi nejrůznějších plodin.

Podnebí na Zakynthu

Podobně jako další Jónské ostrovy, ani Zakynthos netrpí nedostatkem srážek. Během zimních měsíců tu vydatně prší a rostlinstvu na ostrově se tak dobře daří. K nejčastěji pěstovaným plodinám patří samozřejmě olivy. Z nich se tady lisuje prvotřídní olej, který si vydobyl vynikající pověst nejenom v samotném Řecku, ale dokonce na celém světě. Dále je zde možné při poznávání vnitrozemí zejména v jižním regionu narazit kupříkladu na vinice a nejrůznější citrusové plantáže.

Jižní region ostrova je také místem, kde se nachází většina pláží ostrova. Právě tady také leží většina letovisek, do nichž přijíždějí na dovolenou na ostrov Zakynthos každou letní sezonu tisíce turistů. Sever ostrova je díky svému drsnému pobřeží zatím pro turistiku využíván jen minimálně. Tuto skutečnost ale zase ocení všichni turisté, kteří rádi tráví čas mimo rušná letoviska a nevadí jim nedostupnost dokonalé turistické infrastruktury. Pohoří na severu ostrova Zakynthos je také skvělým místem pro horskou turistiku.

Hlavní město ostrova

Hlavní město ostrova nese stejný název jako ostrov samotný Zakynthos. Kromě administrativního centra plní toto město i funkci nejdůležitějšího přístavu ostrova. Kromě lodí, převážejících turisty na dovolenou do ostrovních letovisek využívají přístav Zakynthos i rybářské čluny místních. Ti na nich každý den vyplouvají za svým úlovkem do okolních vod.

Zajímavostí Zakynthu je, že skoro celé město bylo v roce 1953 zničeno mohutným zemětřesením. Zdejším obyvatelům se je ovšem podařilo obnovit prakticky do původní podoby. Turisté se tady tak stále mohou po západu slunce procházet v křivolakých uličkách. Staré domy, lemující centrum města, nenesou po zemětřesení už prakticky žádné stopy.

Dominantou hlavního města Zakynthos je pevnost Kastro. Ta leží něco přes 2 kilometry za městem a byla vybudována v době, kdy ostrovu vládli Benátčané. V její blízkosti je otevřena řada tradičních taveren a restaurací. Jejich hosté si tady mohou pochutnávat na vynikajících pokrmech nejen z mořských plodů s nádherným výhledem na celé město a přilehlé moře.

Hlavní město ostrova pak určitě budou navštěvovat i turisté, kteří se chtějí během své dovolené na ostrově Zakynthos bavit nejen přes den na zdejších plážích, ale i po setmění. S přicházejícím večerem totiž otevírají četné bary, diskotéky, taneční kluby, noční zábavní podniky a další zařízení. V nich zábava se západem slunce teprve začíná a končí se až pozdě nad ránem následujícího dne.

Nejznámější letoviska Zakynthu

Laganas

K nejoblíbenějším prázdninovým resortům patřím Laganas. Tato obec se nachází na jihu ostrova. Z pohledu turistiky jde o nejnavštěvovanější místo. Hlavním důvodem pro vysokou oblíbenost mezi turisty je zdejší, téměř 10 kilometrů dlouhá, pláž s povrchem z jemného písku. Velkorysé rozměry pláže letoviska Laganas zaručují, že ani uprostřed nejvyšší turistické sezóny nebude nijak přeplněná.

Vstup do vody z pláže v Laganas je mírný. A tak se tady bude líbit i rodičům, kteří sebou na Zakynthos vzali své malé děti. Stejně tak zde budou spokojení i horší plavci. Pláž v Laganas si oblíbila i želva kareta obrovská. V některých částech pláže tak platí bezpečnostní opatření kvůli jejich ochraně. V některých obdobích jsou pak zakázány noční procházky po pláži.

Argassi

K dalším oblíbeným prázdninovým střediskům ostrova Zakynthos náleží Argassi. Podobně jako Laganas se i Argassi může pyšnit krásnou pláží s mírným vstupem do vody, která je vhodná pro rodinnou dovolenou. Letovisko Argassi leží na západním pobřeží ostrova asi kilometr od centra hlavního města Zakynthos.

Turistická vybavenost Argassi je na vysoké úrovni. Jeho návštěvníci tady mají k dispozici restaurace, tradiční taverny a také stánky s rychlým občerstvením přímo u pláže. Tudíž pokud by někomu během koupání vyhládlo, má to na něco dobrého jen kousek. Rodiny s dětmi pak určitě ocení široké možnosti zábavy pro ty nejmenší. Díky blízkosti hlavního města je pak možné dojít z Argassi až do centra města Zakynthos příjemnou procházkou.

Agios Sostis

Turisté, kteří vyhledávají spíše klidnou dovolenou, pak mohou na ostrově Zakynthos zamířit kupříkladu do Agios Sostis. Toto letovisko leží jen něco málo přes kilometr od známějšího prázdninového resortu Laganas. Turistům, kteří již nějaký čas v Agios Sostis strávili, se určitě vybaví maličký ostrůvek Cameo. Na něm je umístěna jedna z nejznámějších diskoték na celém ostrově. V centru letoviska se pak nachází hned několik taveren, restaurací a nočních barů. Proto se tady bude líbit i turistům, kteří se chtějí bavit i po setmění.

Vassilikos

Dokonalé klidným letoviskem je potom Vassilikos, ležící na jihovýchodním výběžku ostrova. Právě tady se bude líbit všem turistům, kteří mají rádi poklidnou dovolenou a preferuji stranou hlavního turistického ruchu ležící letoviska. Okolí obce Vassilikos je charakteristické spoustou zeleně a kromě taveren a restaurací tady nejsou žádné hlučné noční podniky, které by klid v letoviska narušovaly. Pro koupání slouží hned několik písečných pláží s mírným vstupem do moře. A tak je Vasiliki, jak také někdy bývá toto letovisko nazýváno, vhodné i pro rodiny s dětmi.

Alykes a Alikanas

Na severovýchodním pobřeží, ve vzdálenosti asi 20 kilometrů od hlavního města Zakynthos, leží letoviska Alykes a Alikanas. Ta v současnosti prakticky tvoří jeden velký turistický resort. Jde víceméně o rušné letovisko, kde vedle tradičních taveren a restaurací mají turisté možnost zajít navečer do baru a také si zatancovat na několika diskotékách či v tanečních klubech. I z pláží v Alikanas a Alykes je vstup do moře pozvolný a tak se tady budou dobře cítit mladé rodiny s dětmi a také horší plavci.