Turecký Bodrum

Dovolená v Bodrumu

bodrum

Poloostrov Bodrum v západní části Turecka se řadí mezi nejzajímavější a tím pádem i nejnavštěvovanější místa v celé zemi. Dovolená u moře ve zdejších letoviscích je velmi žádaná. Svou působivou přírodou a příjemným podnebím téměř 6 měsíců v roce láká k návštěvě nejen turisty z celého světa, kteří si přijíždějí na bodrumské pláže odpočnout od všedních starostí a pracovního nasazení. Přitahuje ale i nejrůznější umělce a v neposlední řadě také turecké celebrity a bohaté a vážené občany. Tato skutečnost je důvodem, proč bývá Bodrum velmi často označován jako turecké Saint Tropez. Letní dovolená zde je pro spoustu jedinců hodně atraktivní.

Při výběru zájezdu do Bodrumu mohou někoho překvapit, a to především v průběhu hlavní turistické sezóny, jejich poměrně vysoké ceny. Kdo ale volí cestu na turecké egejské pobřeží v mimosezóně nebo komu se podaří natrefit na nějaký zajímavý last minute zájezd se značnou slevou, ten může v Bodrumu nebo jeho okolí strávit dovolenou za velmi slušnou cenu.

Bodrumské pláže a koupání

Pláže v okolí letoviska Bodrum jsou jak písečné, tak také kamenité a skalnaté. Velká část zdejších pláží se pyšní Modrou vlajkou jak za čistotu mořské vody, tak i samotných pláží. Turisté na letní dovolené u moře si zde mohou vybírat mezi plážemi s pozvolným vstupem do moře, které vyhledávají hlavně rodiny s malými dětmi, stejně jako mezi místy, kde se do vody schází po příkrých skalách. Příznivci adrenalinu se pak mohou vrhat do vln moře z vysokých útesů.

A i ti z turistů, kteří patří spíše k vyznavačům klidné dovolené a slunění se na rozpáleném písku pláže, by si neměli nechat ujít výlet k nedalekým ruinám Halikarnasského mauzolea. To je řazeno mezi 7 starověkých divů světa. Není bez zajímavosti, že ještě před rokem 1920 tvořili většinu zdejších obyvatel ortodoxní Řekové. Není se tedy vůbec co divit, že ještě do současnosti je z regionu v okolí Bodrumu cítit atmosféra Řecka. Tu ještě navíc umocňují zřícené kostelíky, starobylé kamenné domy nebo všudypřítomné větrné mlýny.

A co dál v Bodrumu?

Nejznámějším letoviskem v této části Turecka je stejnojmenné město Bodrum, dříve nazývané Halikarnas. V historickém centru města je promenáda. Ta je lemována uličkami se spoustou obchodů, barů, kaváren a restaurací. A zdejší historický přístav je v poslední době často vyhledáván jako kotviště luxusních jachet movitých turistů z celého světa, kteří zde stále častěji tráví svou dovolenou.

Na jižním pobřeží poloostrova, necelé 3 kilometry od města Bodrum, leží město Gümbet. To se rozkládá podél jedné z nejdelších a nejoblíbenějších pláží Bodrumského poloostrova. Pláž je písečná, lemována tamaryšky a má pozvolný vstup do moře. Je proto častým cílem rodin s dětmi, které do této části Turecka během letní dovolené zavítaly.